Częstomocz: co to takiego?

Częstomocz (polakisuria) jest to częste oddawanie niewielkich porcji moczu. 

Objawy

Fizjologiczna objętość jednej porcji moczu wynosi ok. 250-350 ml. Przy takiej objętości parcie na pęcherz nie powinno sprawiać bólu, niemożności przetrzymania parcia czy wyciekania moczu. 

Dość często nieprawidłowe nawyki jeszcze z dzieciństwa powodują zaburzenie pracy pęcherza i mikcji. Polecenia: “Idź na zapas.” czy “Wyciśnij chociaż kropelkę.”, “Na pewno coś wyciśniesz.” powodują, że od dzieciństwa trenujemy pęcherz w nieprawidłowy sposób, co w dorosłym życiu skutkuje tym, że ludzie w czasie spaceru muszą odwiedzić kilka toalet, a na starość – nie wyjdą z domu, bo są niewolnikami własnego pęcherza. Chodzą do toalety nawet kilka razy na godzinę, wypierając mocz brzuchem, bo w tak krótkim czasie nie zdąży uzbierać się sensowna ilość moczu. Niestety, nie wypierają jedynie kilku kropli moczu, lecz obciążają i wypychają wszystkie narządy dna miednicy. Niekoniecznie efekt obniżenia będzie widoczny w wieku nastoletnim, lecz wielokrotnie powtarzana ta czynność przez lata może być opłakana w skutkach, gdyż z wiekiem kolagen, a co za tym idzie – stabilność zawieszenia narządów miednicy mniejszej i odporność na przeciążenia – spada.

Częstomocz: leczenie

Przede wszystkim zrób dzienniczek mikcji (kliknij i pobierz), by uświadomić sobie jak pracuje Twój pęcherz (tu znajdziesz parametry fizjologiczne mikcji). Po tym wprowadź trening pęcherza. Co to oznacza? Jeśli czujesz parcie na pęcherz, nie idź do toalety. Przetrzymaj to parcie. Zajmij głowę czymś innym, np. trudnym działaniem matematycznym lub kontynuuj to, co właśnie robisz. Ma to ogromne uzasadnienie, ponieważ w ten sposób odwracasz uwagę mózgu od pęcherza. Taka sytuacja zmusza wypieracz pęcherza do rozluźnienia się i pęcherz rozciąga się, przez co zwiększa swoją objętość. Już po tygodniu treningu zrób kolejny dzienniczek mikcji i zobaczysz, że odstępy między mikcjami oraz porcje wydalanego moczu znacznie się zwiększyły. Jeśli pęcherz wybudzał Cię w nocy, możliwe, że już przestanie lub opóźni się pora wybudzenia. Porównaj sobie swoje parametry z dzienniczka mikcji do fizjologicznych (kliknij tutaj).

Częstomocz towarzyszy wielu innym chorobom układu moczowego, wówczas nie jest to tak proste w leczeniu. Trzeba uwzględnić przede wszystkim dojść do przyczyny, ponieważ w tych przypadkach, częstomocz jest jedynie jednym z wielu objawów. Są to m. in.:

  • zakażenie układu moczowego (ZUM),
  • nokturia,
  • przerost prostaty,
  • stan po porodzie siłami natury z użyciem próżnociągu,
  • niewydolność wypieracza przy zaleganiu moczu,
  • śródmiąższowe zapalenie pęcherza,
  • reakcja alergiczna.

Autor: Anna Klicka

Sprawdź wolne terminy

Skontaktuj się z nami i umów wizytę.

Anna Klicka

Anna Klicka

fizjoterapeuta, założycielka FizjoMAMA

Twórca autorskich metod leczenia zaburzeń dna miednicy. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie na kierunku Fizjoterapia. Od 2012 roku specjalizuje się w pomocy kobietom w ciąży i po porodzie oraz w terapii dna miednicy.

Od 2013 r. prowadzi własną firmę pod nazwą FizjoMAMA.

Bierze czynny udział w konferencjach naukowych prowadząc sesje wykładowe, warsztaty dla położnych na Medycznym Uniwersytecie Warszawskim, oraz liczne wykłady i warsztaty w klubach mam i szkołach rodzenia. Jest także instruktorką Pilates i Nordic Walking. Uczestniczka licznych kursów i szkoleń między innymi: Fizjoterapia w połogu i zaburzenia dna miednicy, USG diagnostyczne mięśni dna miednicy i nietrzymanie moczu, Sonofeedback, Kinesiology taping, PNF.