Ciąża, poród i połóg

Zaburzenia czucia po cięciu cesarskim

Większość kobiet po cesarskim cięciu uskarża się na zaburzenia czucia w okolicy blizny, tuż nad nią i pod nią. Często brak czucia dotyczy całego podbrzusza. Dlaczego tak się dzieje? I czy możemy coś na to poradzić?

Przyczyny zaburzeń czucia

W 2008 roku przeprowadzono badania sekcyjne, które miały na celu określenie przebiegu nerwu biodrowo-pachwinowego i biodrowo-podbrzusznego. Wyniki badania jasno pokazują, że cięcie poniżej kolców biodrowych przednich górnych może być przyczyną uszkodzenia nerwu biodrowo-pachwinowego oraz biodrowo-podbrzusznego.

Jest to typowe miejsce nacięcia powłok brzusznych podczas cesarskiego cięcia, zabiegów na macicy i jajnikach z dostępu brzusznego, przepukliny pachwinowej czy wyrostka robaczkowego.

Oba nerwy ruchowo zaopatrują dolne odcinki mięśni: poprzecznego brzucha, skośnego wewnętrznego i skośnego zewnętrznego. Czuciowo nerw biodrowo-pachwinowy unerwia otrzewną ścienną, skórę wzgórka łonowego, warg sromowych większych oraz przyśrodkowej części bruzdy pachwinowej.

Natomiast nerw biodrowo-podbrzuszny skórę brzucha w okolicy więzadła pachwinowego, okolicy łonowej, bocznej okolicy biodra.

Oprócz zaburzeń czucia istotna jest również praca mięśni brzucha. Wiele kobiet po porodzie zgłasza się z problemem rozejścia mięśnia prostego brzucha (DRA). Aby przywrócić ładny wygląd, ale przede wszystkim funkcję brzucha, konieczna jest reedukacja wzorca pracy mięśni. Po operacji może być on zaburzony w wyniku uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu biodrowo-pachwinowego lub biodrowo-podbrzusznego, które odpowiadają za unerwienie ruchowe mięśni brzucha (mięśni: poprzecznego, skośnego wewnętrznego i zewnętrznego).

Jak możemy Ci pomóc?

Przy użyciu technik terapii manualnej mięśniowo-powięziowej i wisceralnej, opracujemy otrzewną. Dzięki terapii powięziowej jesteśmy w stanie rozluźnić tkanki otaczające uwięźnięty czy uciśnięty nerw, co wpłynie na jego odżywienie. Często sama mobilizacja blizny i okolicznych tkanek, sprawia że czucie powraca.

Terapią wisceralną wpłyniemy na Twoje narządy wewnętrzne, aby zniwelować sklejenia i umożliwić im prawidłową pracę. Zajmiemy się również Twoimi więzadłami, których nadmierne napięcie i naciągnięcie również może wpłynąć na zaburzenia czucia w podbrzuszu.

Bibliografia:

  • Okiemy G, Ele N, Odzebe AS, Chocolat R, Massengo RR, The ilioinguinal and iliohypogastric nerves. The anatomic bases in preventing postoperative neuropathies after appendectomy, inguinal herniorraphy, caesareans

Autor: Joanna Wawdejuk

Sprawdź wolne terminy

Skontaktuj się z nami i umów wizytę.

Sprawdź wolne terminy