Ciąża, poród i połóg

Zaburzenia czucia po cięciu cesarskim

Większość kobiet po cesarskim cięciu uskarża się na zaburzenia czucia w okolicy blizny, tuż nad nią i pod nią. Często brak czucia dotyczy całego podbrzusza. Dlaczego tak się dzieje? I czy możemy coś na to poradzić?

Przyczyny zaburzeń czucia

W 2008 roku przeprowadzono badania sekcyjne, które miały na celu określenie przebiegu nerwu biodrowo-pachwinowego i biodrowo-podbrzusznego. Wyniki badania jasno pokazują, że cięcie poniżej kolców biodrowych przednich górnych może być przyczyną uszkodzenia nerwu biodrowo-pachwinowego oraz biodrowo-podbrzusznego.

Jest to typowe miejsce nacięcia powłok brzusznych podczas cesarskiego cięcia, zabiegów na macicy i jajnikach z dostępu brzusznego, przepukliny pachwinowej czy wyrostka robaczkowego.

Oba nerwy ruchowo zaopatrują dolne odcinki mięśni: poprzecznego brzucha, skośnego wewnętrznego i skośnego zewnętrznego. Czuciowo nerw biodrowo-pachwinowy unerwia otrzewną ścienną, skórę wzgórka łonowego, warg sromowych większych oraz przyśrodkowej części bruzdy pachwinowej.

Natomiast nerw biodrowo-podbrzuszny skórę brzucha w okolicy więzadła pachwinowego, okolicy łonowej, bocznej okolicy biodra.

Oprócz zaburzeń czucia istotna jest również praca mięśni brzucha. Wiele kobiet po porodzie zgłasza się z problemem rozejścia mięśnia prostego brzucha (DRA). Aby przywrócić ładny wygląd, ale przede wszystkim funkcję brzucha, konieczna jest reedukacja wzorca pracy mięśni. Po operacji może być on zaburzony w wyniku uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu biodrowo-pachwinowego lub biodrowo-podbrzusznego, które odpowiadają za unerwienie ruchowe mięśni brzucha (mięśni: poprzecznego, skośnego wewnętrznego i zewnętrznego).

Jak możemy Ci pomóc?

Przy użyciu technik terapii manualnej mięśniowo-powięziowej i wisceralnej, opracujemy otrzewną. Dzięki terapii powięziowej jesteśmy w stanie rozluźnić tkanki otaczające uwięźnięty czy uciśnięty nerw, co wpłynie na jego odżywienie. Często sama mobilizacja blizny i okolicznych tkanek, sprawia że czucie powraca.

Terapią wisceralną wpłyniemy na Twoje narządy wewnętrzne, aby zniwelować sklejenia i umożliwić im prawidłową pracę. Zajmiemy się również Twoimi więzadłami, których nadmierne napięcie i naciągnięcie również może wpłynąć na zaburzenia czucia w podbrzuszu.

Bibliografia:

  • Okiemy G, Ele N, Odzebe AS, Chocolat R, Massengo RR, The ilioinguinal and iliohypogastric nerves. The anatomic bases in preventing postoperative neuropathies after appendectomy, inguinal herniorraphy, caesareans
Sprawdź wolne terminy

Skontaktuj się z nami i umów wizytę.

Sprawdź wolne terminy
Bezpłatne konsultacje telefoniczne

Jeśli nie jesteś pewna czy możemy Ci pomóc – porozmawiaj z nami. Będziesz mogła umówić się na dogodny dla Ciebie termin, w którym jedna z naszych fizjoterapeutek zadzwoni do Ciebie i udzieli Ci konsultacji na temat możliwości terapii. Sprawdź czy Twój problem da się rozwiązać naszymi autorskimi metodami.

Bezpłatne konsultacje telefoniczne