Większość kobiet po cesarskim cięciu uskarża się na zaburzenia czucia w okolicy blizny, tuż nad nią i pod nią. Często brak czucia dotyczy całego podbrzusza. Dlaczego tak się dzieje? 

W 2008 roku przeprowadzono badania sekcyjne, które miały na celu określenie przebiegu nerwu biodrowo-pachwinowego i biodrowo-podbrzusznego. Wyniki badania jasno pokazują, że cięcie poniżej kolców biodrowych przednich górnych może być przyczyną uszkodzenia nerwów biodrowo-pachwinowego oraz biodrowo-podbrzusznego. Jest to typowe miejsce nacięcia powłok brzusznych podczas cesarskiego cięcia, zabiegów na macicy i jajnikach z dostępu brzusznego, przepukliny pachwinowej czy wyrostka robaczkowego.  

Oba nerwy ruchowo zaopatrują dolne odcinki mięśni: poprzecznego brzucha, skośnego wewnętrznego i skośnego zewnętrznego. Czuciowo nerw biodrowo-pachwinowy unerwia otrzewną ścienną, skórę wzgórka łonowego, warg sromowych większych oraz przyśrodkowej części bruzdy pachwinowej. Natomiast nerw biodrowo-podbrzuszny skórę brzucha w okolicy więzadła pachwinowego, okolicy łonowej, bocznej okolicy biodra. 

Oprócz zaburzeń czucia istotna jest również praca mięśni brzucha. Wiele kobiet po porodzie zgłasza się z problemem rozejścia mięśnia prostego brzucha (DRA). Aby przywrócić ładny wygląd, ale przede wszystkim funkcję brzucha, konieczna jest reedukacja wzorca pracy mięśni. Po operacji może być on zaburzony w wyniku uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu biodrowo-pachwinowego lub biodrowo-podbrzusznego, które odpowiadają za unerwienie ruchowe mięśni brzucha (mięśni: poprzecznego, skośnego wewnętrznego i zewnętrznego). 

Jak możemy Ci pomóc?

Przy użyciu technik terapii manualnej mięśniowo-powięziowej i wisceralnej, opracujemy otrzewną. Dzięki terapii powięziowej jesteśmy w stanie rozluźnić tkanki otaczające uwięźnięty czy uciśnięty nerw, co wpłynie na jego odżywienie. Często sama mobilizacja blizny i okolicznych tkanek, sprawia że czucie powraca. Terapią wisceralną wpłyniemy na Twoje narządy wewnętrzne, aby zniwelować sklejenia i umożliwić im prawidłową pracę. Zajmiemy się również Twoimi więzadłami, których nadmierne napięcie i naciągnięcie również może wpłynąć na zaburzenia czucia w podbrzuszu. 

Autor: Joanna Wawdejuk

Bibliografia:

  • Okiemy G, Ele N, Odzebe AS, Chocolat R, Massengo RR, The ilioinguinal and iliohypogastric nerves. The anatomic bases in preventing postoperative neuropathies after appendectomy, inguinal herniorraphy, caesareans

 

Joanna Wawdejuk

Joanna Wawdejuk

fizjoterapeuta

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – kierunek Fizjoterapia. Od kilku lat zajmuje się terapią kobiet na każdym etapie ich życia.

Uczestniczka licznych kursów i szkoleń m.in.: Podejście osteopatyczne w terapii uroginekologicznej (Claudia Knox, Erich Mayer-Fally), Ciąża i opieka okołoporodowa (Caroline Stone), Ultrasonografia w fizjoterapii dolnych dróg moczowych, Terapia manualna,  Fizjoterapia uroginekologiczna kobiet w ciąży, Ból miednicy i jamy brzusznej u kobiet-terapia kompleksowa, Blizna-terapia kompleksowa, Podejście osteopatyczne w terapii dna miednicy, Medical Pregnancy Training, Rozstęp mięśnia prostego brzuch (DRA), Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie, Taśmy mięśniowo-powięziowe w tensegracji, Taping Medyczny,  PNF oraz kurs masażu klasycznego, relaksacyjnego, izometrycznego, bańką chińską oraz lomi lomi nui.