Będąc w ciąży z niecierpliwością czekasz na pojawienie się Maluszka, przygotowujesz mu miejsce w domu, kupujesz ubranka… Ale czy przygotowujesz swoje ciało aby świadomie przejść przez poród? Wśród kobiet w ciąży najczęściej widać dwa skrajne podejścia do porodu. Albo “lukrowane” przeświadczenie, że będzie pięknie jak w filmie, albo wizję bólu i cierpienia. Przede wszystkim powinnaś uświadomić sobie, że będzie to piękny, ale i trudny moment. Musisz zaufać swojemu ciału, bo CIAŁO WIE JAK RODZIĆ. Zaufaj swojej fizjologii, pozwól sobie na podążanie za odczuciami i potrzebami. Pamiętaj, że skurcz porodowy jest Twoim sprzymierzeńcem, bez niego nie urodzisz. To właśnie kurcząca się macica powoduje, że Twoje dziecko jest “wypychane” przez kanał rodny.

Bezpłatne konsultacje telefoniczne

Jeśli nie jesteś pewna czy możemy Ci pomóc – porozmawiaj z nami. Będziesz mogła umówić się na dogodny dla Ciebie termin, w którym jedna z naszych fizjoterapeutek zadzwoni do Ciebie i udzieli Ci konsultacji na temat możliwości terapii. Sprawdź czy Twój problem da się rozwiązać naszymi autorskimi metodami. 

Na czym polega fizjoterapeutyczne przygotowanie do porodu?

Przygotowanie do porodu prowadzimy po ukończonym 35-36 tygodniu ciąży, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. 

  • Jednym z istotniejszych elementów przygotowania do porodu jest praca z oddechem i nauka rozluźniania mięśni dna miednicy. Naturalnym mechanizmem obronnym na ból jest napięcie mięśniowe. Zaś generowanie napięcia podczas skurczu powoduje jeszcze większy ból, i tak właśnie błędne koło się zamyka. Zaciskając mięśnie dna miednicy z obawy przed bólem podczas skurczu porodowego, zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia krocza lub konieczności jego nacięcia. Podczas wizyty rozluźnimy manualnie Twoje mięśnie dna miednicy i nauczymy Cię świadomej relaksacji. 
  • Możemy również zrobić symulację skurczu porodowego, która pomoże Ci opanować umiejętność rozluźniania mięśni dna miednicy podczas porodu. 
  • Rozluźnimy więzadła, aby kości w obrębie miednicy mogły się “poruszać” i odchylać.
  • Na przebieg porodu ma wpływ ruchomość kości krzyżowej i ogonowej. Jeśli w ich okolicy znajdują się napięcia, może to utrudniać odchylanie kości ogonowej i krzyżowej w trakcie porodu. Rozluźnimy te struktury i wyrównamy napięcia tkanek, aby mogły swobodnie “pracować” podczas porodu i nie utrudniały go. 
  • Jeśli Twoje dziecko nie odwróciło się, mimo bliskiego terminu porodu, może się okazać że napięcia w Twoim ciele utrudniają mu obrót. Popracujemy delikatnie na więzadłach macicy, klatce piersiowej i postaramy się “stworzyć” przestrzeń, aby Twój Maluszek mógł się odwrócić. 
  • Jeśli planowany jest poród drogami natury, omówimy pozycje wertykalne, abyś mogła wybrać najlepszą dla siebie. Pokażemy Ci naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego, które będziesz mogła wykorzystać w trakcie porodu. 
  • Jeśli chcesz, aby Twój poród przebiegał aktywnie, opowiemy Ci co możesz robić w trakcie. 
  • Omówimy również profilaktykę poporodową, abyś nie szkodziła sobie codziennymi czynnościami i nawykami. Powiemy Ci na co warto zwrócić uwagę w pierwszych dobach po porodzie w zależności od jego przebiegu i jak sobie poradzić z podstawowymi problemami, które dotykają świeżo upieczone mamy.

 Autor: Joanna Wawdejuk

Sprawdź wolne terminy

Skontaktuj się z nami i umów wizytę.

Joanna Wawdejuk

Joanna Wawdejuk

fizjoterapeuta

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – kierunek Fizjoterapia. Od kilku lat zajmuje się terapią kobiet na każdym etapie ich życia.

Uczestniczka licznych kursów i szkoleń m.in.: Podejście osteopatyczne w terapii uroginekologicznej (Claudia Knox, Erich Mayer-Fally), Ciąża i opieka okołoporodowa (Caroline Stone), Ultrasonografia w fizjoterapii dolnych dróg moczowych, Terapia manualna,  Fizjoterapia uroginekologiczna kobiet w ciąży, Ból miednicy i jamy brzusznej u kobiet-terapia kompleksowa, Blizna-terapia kompleksowa, Podejście osteopatyczne w terapii dna miednicy, Medical Pregnancy Training, Rozstęp mięśnia prostego brzuch (DRA), Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie, Taśmy mięśniowo-powięziowe w tensegracji, Taping Medyczny,  PNF oraz kurs masażu klasycznego, relaksacyjnego, izometrycznego, bańką chińską oraz lomi lomi nui.