Odetchnij pełną piersią

Oddech. Przecież każdy z nas potrafi oddychać. Oddycham więc żyję, żyję więc oddycham. Co w tym trudnego? A jednak… Praktyka pokazuje, że wiele osób ma problem z prawidłowym oddychaniem. Najwięcej korzyści przynosi przeponowy tor oddychania. Kiedy proszę pacjentów o oddech przeponą, najczęściej widzę sztuczne uwypuklanie, wręcz “pompowanie” brzucha. I nie, nie jest to oddech przeponowy.

Przepona składa się z dwóch kopuł, które wyglądają i działają jak swoisty parasol. Podczas wdechu nasze żebra, szczególnie dolne “rozpychane” są we wszystkich wymiarach, również na boki i do tyłu, o czym często zdarza nam się zapominać. Już samo uruchomienie przepony do prawidłowej pracy stanowi dla niektórych nie lada wyzwanie. Jeśli dołączymy do tego jeszcze ćwiczenia fizyczne, większość osób pozostanie na bezdechu.

Trochę anatomii

Przepona składa się z następujących części:

 • część lędźwiowa- najsilniejsza część przepony, w jej skład wchodzą również odnogi przepony
 • część żebrowa-przyczepia się do powierzchni wewnętrznej żeber od siódmego do dwunastego, wchodząc dalej pomiędzy wiązki mięśnia poprzecznego brzucha
 • część mostkowa- biegnie od powierzchni wewnętrznej wyrostka mieczykowatego do środka ścięgnistego
 • środek ścięgnisty- wygląda jak trójpłatowy liść koniczyny. Na przednim płatku opiera się serce wraz z osierdziem, na bocznych zaś części podstawne płuc

Przepona jak każdy z nas wie, pełni przede wszystkim funkcję oddechową. Ale dodatkowo zapobiega także cofaniu się kwasu solnego do przełyku oraz pełni ważną rolę podczas połykania i wymiotowania. Dodatkowo ma wpływa na pracę serca i krążenie w układzie limfatycznym. Odgrywa zasadniczą rolę w porodzie, ale także jak ostatnio odkryli śląscy naukowcy odpowiada za utrzymanie stabilności posturalnej. 

Korelacje przepony z innymi narządami:

 • z żołądkiem – za pomocą więzadła żołądkowo-przeponowego
 • ze śledzioną- za pomocą więzadła przeponowo-śledzionowego
 • z sercem- za pomocą więzadła osierdziowo-przeponowego
 • z dwunastnicą- za pomocą więzadła Trietza
 • z płucami- poprzez opłucną
 • z okrężnicą- za pomocą więzadła przeponowo-okrężniczego
 • z wątroba- za pomocą więzadeł wieńcowych

Ruchy oddechowe przepony stanowią swoisty “masaż” dla narządów i powodują ich poruszanie się. Ograniczenie ruchów i przykurcz przepony może wpływać negatywnie na funkcje narządów wewnętrznych i zaburzać ich aktywność jak również dawać dolegliwości bólowe bólowe kręgosłupa. Przepona jest na tyle silnym mięśniem, że przy nieprawidłowej jej pracy może obniżać narządy miednicy mniejszej lub wręcz przeciwnie – gdy oddychasz prawidłowo wspiera Twoje dno miednicy, wzmacnia i chroni przed zaburzeniami i obniżeniem narządów. 

Podczas terapii nauczymy Cię prawidłowego oddechu i jeśli zajdzie taka potrzeba rozluźnimy napięte części przepony. Nauczymy Cię również prawidłowej postawy ciała, która ma wpływ na pracę przepony. Daj sobie pomóc i odetchnij pełną piersią.

Autor: Joanna Wawdejuk 

Bibliografia:

 • Anatomia Człowieka tom 1 – Adam Bochenek, Michał Reicher
 • Anatomia Kliniczna – Keith L. Moore
 • Techniki membranowe i powięziowe – Peter Schwind
 • Atlas anatomii człowieka- Frank H. Netter
Joanna Wawdejuk

Joanna Wawdejuk

fizjoterapeuta

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – kierunek Fizjoterapia. Od kilku lat zajmuje się terapią kobiet na każdym etapie ich życia.

Uczestniczka licznych kursów i szkoleń m.in.: Podejście osteopatyczne w terapii uroginekologicznej (Claudia Knox, Erich Mayer-Fally), Ciąża i opieka okołoporodowa (Caroline Stone), Ultrasonografia w fizjoterapii dolnych dróg moczowych, Terapia manualna,  Fizjoterapia uroginekologiczna kobiet w ciąży, Ból miednicy i jamy brzusznej u kobiet-terapia kompleksowa, Blizna-terapia kompleksowa, Podejście osteopatyczne w terapii dna miednicy, Medical Pregnancy Training, Rozstęp mięśnia prostego brzuch (DRA), Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie, Taśmy mięśniowo-powięziowe w tensegracji, Taping Medyczny,  PNF oraz kurs masażu klasycznego, relaksacyjnego, izometrycznego, bańką chińską oraz lomi lomi nui.