Układ moczowy

Dzienniczek mikcji

Prawidłowo wykonany dzienniczek mikcji jest informacją niezwykle diagnostyczną! Poza ukazaniem chorób ze strony układu moczowego, a przede wszystkim pęcherza, może wskazać na choroby serca, jelit, nerek, tarczycy i zaburzeń hormonalnych! Dlatego pamiętaj, by wypełnić go z należytą starannością. Uważaj… jest to prostsze niż Ci się wydaje!

Dlaczego prosimy Cię o przygotowanie dzienniczka mikcji?

  • Czy często odczuwasz nagłą potrzebę oddania moczu?
  • Czy trudno jest przespać noc?
  • Czy martwisz się o „mokry wypadek” w miejscu publicznym?

Każdy ma pilną potrzebę oddawania moczu od czasu do czasu. Istnieje jednak różnica jakości życia przy swobodnym przetrzymaniu parcia na pęcherz, a lękiem przed najgorszym. Co wypracujesz z pęcherzem w młodych latach, uwidoczni się w wieku podeszłym. Jeśli teraz masz problemy z pęcherzem, to później będzie coraz gorzej. Jeśli podejrzewasz, że masz problemy z pęcherzem, prawidłowo wykonany dzienniczek mikcji będzie bardzo ważnym narzędziem diagnostycznym.

Czym jest dzienniczek mikcji dla fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta leczący zaburzenia dna miednicy, a w tym problemy układu moczowego, z dzienniczka mikcji jest w stanie wyczytać bardzo dużo informacji. Istotne są:

  • Częstotliwość oddawania moczu,
  • Przy jakiej objętości pęcherza jest parcie. Jeśli jest to mała objętość, to dlaczego. Wówczas okazuje się, że pacjent nie jest w stanie przetrzymać parcia lub ma nieustanne parcie, które nie przechodzi. A może ma biegunki, przy których oddaje jeszcze 30 ml moczu i wtedy wychodzi na wierz wszelkie problemy układu pokarmowego.
  • Małe porcje moczu często świadczą o tzw. „mikcji na zapas”. Złe nawyki będą miały swoje skutki w wieku starszym, uniemożliwiając wyjście z domu z lęku przed brakiem w pobliżu toalety.
  • Ile płynów pacjent wypija na dobę i dlaczego tak dużo lub tak mało, a może w dzień nie pije a zaległości nadrabia po godzinie 17:00 i wówczas wstaje w nocy do toalety.
  • Ważny jest bilans przyjmowanych do wydalanych płynów. Różnice są niezwykle istotne i mogą świadczyć o obrzękach, karmieniu piersią, cukrzycy.
  • Ilość mikcji w nocy.
  • Objętość moczu wydalanego w nocy.
  • Porównanie ilość mikcji w dzień i w nocy.
  • Częstość mikcji w ciągu dnia: rano często lub po południu często, a może regularnie co 3 godziny przez cały dzień.
  • I wiele innych informacji.

W zależności od tego, co widzimy w dzienniczku mikcji, stawiamy hipotetyczną diagnozę, planujemy leczenie, współpracujemy z innymi specjalistami.

Instrukcja wykonania dzienniczka mikcji

Nie sugeruj się fizjologicznymi parametrami mikcji. Ważne jest, abyś przedstawiła/-ił faktyczny stan swojego organizmu. Dopiero wtedy będziemy mogli Ci pomóc.

Czego potrzebujesz?

  1. Miarka o pojemności 200-500 ml. Może to być profesjonalny kubeczek do mikcji bądź jednorazowe kubki - na nich wykonaj podziałkę co 15 ml. Wlewając do kubeczka po 15 ml wody, markerem zaznaczaj podziałkę. Kubeczek pozostaw w toalecie, a dzienniczek połóż w podręcznym miejscu. Gdy będziesz chciała/chciał iść do toalety, mocz oddaj do kubeczka. Jeśli zdarzy się tak, że ilość moczu będzie większa niż pojemność kubeczka, wstrzymaj mocz, wylej zawartość kubeczka i dokończ mikcję do kubeczka. Zapisz pomiar w dzienniczku mikcji w odpowiedniej godzinie od razu po oddaniu moczu. Jeśli zostawisz to na później - może zdarzyć się, że zapomnisz. Wpisuj każdą ilość wypitych płynów.
  2. Systematyczność – rób adnotacje niezwłocznie po każdej wizycie w toalecie i każdej ilości przyjętego płynu, nie odkładaj tego na później! Dzięki temu nic Ci nie umknie i masz pewność, że dzienniczek jest prawidłowo wykonany a my możemy dokonać właściwej diagnozy twojego stanu.

Ważne!

Jeśli odczuwasz różnice przy kolejnych wizytach w toalecie możesz notować wszelkie objawy, które Cię niepokoją, np. Odczuwanie trudnego do przetrzymania parcia, ból parcia, gubienie moczu, wąski strumień moczu, przerywany, rozbryzgujący się, strumień moczy do przodu a nie w dół. Pamiętaj, że możesz zanotować te informacje, ale nie musisz. Możesz o tym opowiedzieć na wizycie.

Jak długo prowadzić dzienniczek mikcji?

Nam wystarczy jeden dzień. Wybierz sobie taki dzień, byś czuł/-a się komfortowo. Jeśli będą wątpliwości poprosimy Cię o kolejny. Ten nie będzie już tak trudny do wykonania. CZasami pacjenci sami chętnie wykonują co jakiś czas dzienniczek mikcji, by sprawdzić postępy leczenia, co dla nas jest także świetną informacją.

Jeśli dzień wolny od pracy i dzień pracy mocno różnią się od siebie pod względem przyjmowanych płynów i/lub wydalanego moczu wykonaj dwa dni obserwacji, a jeśli nie - wystarczy tylko jeden.

Jeśli nie jesteś pewna/-ny czy dzień wolny od pracy i dzień pracy mocno różnią się od siebie, wykonaj pomiary w dwa dni. Ale zacznij od dnia wolnego - na początek będzie to łatwiejsze i oswoisz się z samym badaniem. W pracy z kolei, jeśli warunki wykonania badania są dla Ciebie zbyt trudne, zapisuj chociaż ilość przyjmowanych płynów i godzinę mikcji. Koniecznie jednak wykonaj dokładne pomiary w dniu wolnym od pracy.

 Pobierz dzienniczek mikcji

Dzienniczek mikcji - często zadawane pytania

Co notować?

  • Zupy, kefiry, jogurty, kawa, herbata, soki, woda, zioła itp. wpisuj w kolumnę przyjmowanych płynów. Nie jest konieczne zaznaczanie tego, co wypiłaś/-eś.
  • Owoce! Jeśli jesz owoc - zapisz jaki i ile. Kilogram arbuza robi dużą różnicę w dzienniczku mikcji.

Co mam zanotować, jeśli oddam mocz kilka razy w ciągu tej samej godziny?

Jeśli oddałaś/-eś mocz kilka, np. 3 razy między godziną np. 9:00 a 10:00, wpisz 3 pomiary w godzinie 9:00.

Co jeśli w trakcie oddawania moczu niespodziewanie przepełni się kubeczek?

Jeśli nie jesteś w stanie wstrzymać strumienia moczu, a kubeczek do pomiarów ma za małą objętość, szybko wylej mocz z kubeczka i “dolej resztę moczu”, która jeszcze wycieka. Podczas zapisywania wartości dodaj objętość pełnego kubeczka, do tego co w nim jeszcze pozostało po wylaniu.

Czy na co dzień można przerywać strumień moczu w celu ćwiczenia mięśni dna miednicy?

Na co dzień nie wolno przerywać strumienia moczu w celu ćwiczenia mięśni dna miednicy. Zaburza to fizjologię mikcji ponadto wypływający strumień moczu wypłukuje bakterie z cewki moczowej i jej ujścia. Wstrzymanie strumienia moczu powoduje zassanie bakterii w kierunku pęcherza.

Co to jest mikcja i defekacja?

Mikcja jest to oddawanie moczu. Defekacja jest to oddawanie stolca.

 Pobierz dzienniczek mikcji

Informacje o autorze
Anna Klicka
Anna Klicka

Twórca autorskich metod leczenia zaburzeń dna miednicy. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie na kierunku Fizjoterapia. Od 2012 roku specjalizuje się w pomocy kobietom w ciąży i po porodzie oraz w terapii dna miednicy. Od 2013 r. prowadzi własną firmę pod nazwą FizjoMAMA. Bierze czynny udział w konferencjach naukowych prowadząc sesje wykładowe, warsztaty dla położnych na Medycznym Uniwersytecie Warszawskim, oraz liczne wykłady i warsztaty w klubach mam i szkołach rodzenia. Jest także instruktorką Pilates i Nordic Walking. Uczestniczka licznych kursów i szkoleń między innymi: Fizjoterapia w połogu i zaburzenia dna miednicy, USG diagnostyczne mięśni dna miednicy i nietrzymanie moczu, Sonofeedback, Kinesiology taping, PNF.

Dowiedz się więcej
Sprawdź wolne terminy

Skontaktuj się z nami i umów wizytę.

Sprawdź wolne terminy
Bezpłatne konsultacje telefoniczne

Jeśli nie jesteś pewna czy możemy Ci pomóc – porozmawiaj z nami. Będziesz mogła umówić się na dogodny dla Ciebie termin, w którym jedna z naszych fizjoterapeutek zadzwoni do Ciebie i udzieli Ci konsultacji na temat możliwości terapii. Sprawdź czy Twój problem da się rozwiązać naszymi autorskimi metodami.

Bezpłatne konsultacje telefoniczne