Baza wiedzy

Problemy i możliwości leczenia

Niepłodność kobiety i mężczyzny

Niepłodność kobiety i mężczyzny może mieć wiele przyczyn. Fizjoterapia ma tu również ogromne pole do działania, tzn. leczenia w pełnym tego słowa znaczeniu. Zaburzenia fizjologii pracy narządów wewnętrznych poprzez urazy, operacje, adhezje (sklejenia), np. w wyniku cichych stanów zapalnych, które toczyły lub toczą organizm mogą powodować brak drożności nasieniowodów czy jajowodów, zaburzenie napięcia w więzadłach i powięziach narządów miednicy mniejszej. Asymetrie napięć również będą wpływały na stan ukrwienia, unerwienia i pracy narządów.

Czytaj dalej…

Endometrioza

Endometriozą nazywane jest występowanie błony śluzowej macicy poza jej jamą czyli w innym miejscu ciała. Pomimo coraz liczniejszych badań dotyczących patogenezy, czynników środowiskowych, dziedzicznych, szukania zmian na poziomie genomu endometrioza nadal nazywana jest „chorobą tysiąca hipotez”. Opisano trzy odmiany endometriozy: otrzewnowa, jajnikowa i głęboko naciekająca. Jest to choroba estrogenozależna, więc dotyka kobiet w okresie dojrzałości płciowej szczególnie między 30. a 40. rokiem życia. Dotyczy ona 6-10% populacji kobiet w wieku reprodukcyjnym i młodocianych oraz 3% kobiet po menopauzie.

Czytaj dalej…

Zaburzenia i terapia dna miednicy

Miednica człowieka przenosi ciężar góry ciała na kończyny dolne poprzez stawy krzyżowo-biodrowe i spojenie łonowe. Podczas chodu stawy krzyżowo-biodrowe pracują asymetrycznie, a wszelkie urazy (w obrębie palucha, stawów stóp, skokowych, kolanowych, biodrowych) czy wady postawy (np. kostki czy kolana szpotawe/koślawe) kończyn dolnych wpływają na ruchomość i prawidłową pracę stawów i wszelkich połączeń miednicy czy kręgosłupa.

Czytaj dalej…

Rehabilitacja seksualna kobiet po zabiegach w obrębie miednicy

Bez względu na to jaka ingerencja chirurgiczna była w ciele pacjentki: laparoskopia, episiotomia, cięcie cesarskie, plastyka krocza, pochwy, operacje leczące nietrzymanie moczu, wypadanie narządów czy rozległe operacje onkologiczne, mogą one w znaczący sposób wpłynąć na pogorszenie doznań seksualnych kobiet. Najczęstszym objawem jest ból współżycia (dyspareunia) lub brak odczucia przyjemności czy czucia. Należy pamiętać, że to stwierdzenie nie jest diagnozą, ale objawem. Przyczyny tych problemów jak również rehabilitacja będą różne w zależności od porodu, medykalizacji porodu, rodzaju operacji, dojścia operacyjnego.

Czytaj dalej…

Rozejście kresy białej, rozstęp mięśni brzucha, przepuklina kresy białej – czy to jest to samo?

Kresa biała (łac. linea alba) jest to kolagenowe rozcięgno mięśni skośnych i poprzecznych brzucha leżące od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego. U kobiet pod koniec ciąży pigmentuje i zmienia kolor na ciemny. Wówczas nazywana jest kresą ciemną (łac. linea nigra). W ciąży (lecz nie tylko) może się ona poszerzyć. Jeśli poszerzenie przestrzeni między brzegami mięśni prostych jest powyżej 2-2,5 cm wówczas mówimy o rozejściu kresy białej czy też rozstępie mięśni prostych brzucha. Odmiennym stanem jest uszkodzenie kresy białej, co może ostatecznie doprowadzić do przepukliny kresy białej.

Czytaj dalej…

Bezpłatne konsultacje telefoniczne

Jeśli nie jesteś pewna czy możemy Ci pomóc – porozmawiaj z nami. Będziesz mogła umówić się na dogodny dla Ciebie termin, w którym jedna z naszych fizjoterapeutek zadzwoni do Ciebie i udzieli Ci konsultacji na temat możliwości terapii. Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji i sprawdź czy Twój problem da się rozwiązać naszymi autorskimi metodami.